czwartek, lutego 02, 2017

"Śpij spokojnie" Rachel Abbott

www.mrocznastrona.pl
Informacje o książce

autorka Rachel Abbott
tytuł Śpij spokojnie
tytuł oryginału Sleep Tight
przekład Anna Rogulska

wydawnictwo Filia/Filia Mroczna Strona
miejsce i rok wydania Poznań 2017
liczba stron 432

premiera 1.02.2017
egzemplarz recenzencki


Przykład Rachel Abbott pokazuje, że kiedy talent idzie w parze z determinacją i wiarą we własne możliwości, to nie ma rzeczy niemożliwych. Brytyjska pisarka, zanim osiągnęła sukces wydawniczy i komercyjny, pierwsze powieści wydała tylko w formie elektronicznej, wykorzystując możliwości, jakie daje Amazon. Wkrótce zresztą wskoczyła na pierwsze miejsca list bestsellerów wspomnianego Amazona i kolejne książki publikuje również w wersji papierowej. W cyfrowej rzeczywistości może to trochę dziwić, ale okazuje się, że analogowa książka wciąż zaskakująco dobrze sobie radzi. Do niedawna mało rozpoznawalna, dziś Abbott nazywana jest sensacją rynku wydawniczego i gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie. 

Powieść Śpij spokojnie to trzecia odsłona kryminalnej serii z głównym inspektorem Tomem Douglasem. Została napisana przed opublikowaniem Obcego dziecka, książki, która przyniosła Abbott zasłużoną sławę. Piszę o tym nie bez powodu, bowiem trudno nie zauważyć, jak wielką pracę wykonała autorka, doskonaląc swój warsztat między obiema powieściami. Nie jest może tak, że te dwie książki bardzo się różnią, ale w Śpij spokojnie można dostrzec pewne mankamenty, które zostały wyeliminowane przez autorkę w kolejnych powieściach. 

Olivia Brookes wiedzie na pozór szczęśliwe i dostatnie życie. Kochający mąż, zdrowe dzieci, dom w przyjemnej okolicy. A jednak pozory mylą. Gdy przyjrzeć się bliżej rodzinie głównej bohaterki Śpij spokojnie, łatwo dojrzeć rysy. Kobieta nie pracuje, spędza czas w domu, uzależniona od męża i rutyny codzienności. Nosi w sobie żal po narzeczonym, który odszedł od niej kilka lat wcześniej i wciąż trudno jej otrząsnąć się po śmierci rodziców. Przed dwoma laty przeżyła dramatyczne chwile, kiedy okazało się, że jej mąż i dzieci zaginęli. To wydarzenie odcisnęło piętno na dalszym życiu bohaterki. 

Inspektor Tom Douglas, przenosi się do Manchesteru, by rozpocząć kolejny etap w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Wraz z innymi policjantami zostaje wyzwany do rodziny Olivii, gdyż tym razem to Robert Brookes zgłosił zniknięcie ... żony i dzieci. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że wydaje się, iż kobieta jeszcze rano była w domu. Zniknęły również wszystkie zdjęcia rodziny, co utrudnia prowadzenie śledztwa. Mnożą się pytania, a zdobywane mozolnie odpowiedzi ukazują prawdę, która jest tak samo nieprawdopodobna, jak i niewygodna dla rodziny Olivii. Wizja idealnego życia pęka niczym bańka mydlana.

IG Nowalijki

Rachel Abbott pewnie nie osiągnęłaby tak dużego sukcesu na rynku wydawniczym, gdyby nie talent do konstruowania skomplikowanych, wielopoziomowych fabuł, w których wątki kryminalne są tak samo ważne, jak kwestie obyczajowe. W Śpij spokojnie mamy do czynienia z wydarzeniami, które przypominają skomplikowaną mozaikę, złożoną z wielu elementów. Powieść ma nie tylko sporo wątków, ale i narrację prowadzoną z perspektywy kilku bohaterów. Przyznam, że całość wydaje się momentami przekombinowana, ale w tym wielogłosie jest metoda. I chwała Abbott za to, że potrafiła utrzymać całą tę układankę w ryzach. Dzięki różnym punktom widzenia czytelnik poznaje historię rodziny Olivii Brookes i odkrywa pilnie strzeżone tajemnice, jednocześnie uświadamiając sobie, że uczestniczy w swoistej szaradzie, w której nie wszyscy gracze szczęśliwie dotrwają do finału. Abbott sprawnie  miesza szyki, choć jak wspomniałem na wstępie, do Śpij spokojnie mam pewne zastrzeżenia. Nie do końca rozumiem potrzebę wprowadzenia niektórych wątków, a sama powieść wydaje mi się za długa i przez to pod koniec traci trochę tempo. Trudno nie dostrzec także, że pisarka nie może się zdecydować, czy środek ciężkości fabuły przenieść na wątki kryminalne, czy może jednak na społeczno - obyczajowe. Takich usterek nie dostrzegłem w późniejszych tekstach Abbott i tym bardziej doceniam jej pracę nad warsztatem pisarskim.


IG Nowalijki

Śpij spokojnie to kolejne, mimo drobnych zastrzeżeń, udane spotkanie z twórczością Rachel Abbott. Pisarka znalazła receptę na powieści, które nie pozwalają czytelnikowi na dłużej  oderwać się od lektury. Sympatyczna postać Toma Douglasa, wielowątkowa fabuła, niezłe tempo i zaskakujące zwroty akcji to składniki literatury popularnej na wysokim poziomie. 

Twórczość Rachel Abbott to jedno z moich blogerskich odkryć, więc już teraz niecierpliwie czekam na kolejne śledztwo Toma Douglasa. I pamiętajcie, sięgając wieczorem po kolejną jej książkę, szykujcie się na zarwanie nocy. Inaczej się nie da.

Nowalijki oceniają 4+/6za udostępnienia książki do recenzji.

10 komentarzy:

 1. No i wreszcie jest😊Bardzo czekam na wszystkie książki tej autorki i przyznam szczerze, znając Twoje Tomku zamiłowanie dla jej twórczości spodziewałam się oceny 6. A tu taka niespodzianka. Teraz tym bardziej nie mogę się doczekać jak sama ją odbiorę.😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko - dziękuję. Fakt - pokochałem Abbott od "Obcego dziecka" ;) i bardzo jej kibicuję. Podoba mi się jej sposób pisania i "Śpij spokojnie" jest świetną książką, która ma jednak drobne wady. Jednak nie zmienia to mojego nastawienia do pisarki. Odezwij się, proszę, jak wypadła u Ciebie ;)

   Usuń
 2. Kurczę... właśnie planowałam ją kupić, choć wcześniejszych nie czytałam. W sumie specjalnie wymagającą czytelniczką w tym gatunku nie jestem, bo kryminały podczytuje chętnie, ale jeszcze niezbyt długo, więc nie powinno być źle. Skoro jednak nie znam poprzednich części, czy mogę zacząć od tej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo moich uwag, to bardzo dobry kryminał. Co więcej, to najwcześniejsza z wydanych w Polsce książek Abbott i to od niej powinnaś zacząć czytać serię z Tomem Douglasem. Jak na razie Wydawnictwo nie planuje wydania dwóch pierwszych części. Ta jest trzecia. Pozostałe są bardzo, bardzo dobre! :)

   Usuń
 3. Dobrze, że trafiłam na Twoją recenzję. Właśnie czytam tę książkę i zastanawiałam się, czy ten cykl łączy coś jeszcze poza postacią inspektora, czy nie powinnam nadrobić najpierw wcześniejszych pozycji, ale skoro Abbott napisała ją jako pierwszą, to mogę na spokojnie brnąć w nią dalej.
  Podczepię się jeszcze pod Twoją odpowiedź przy komentarzu Edyty S - czy dobrze rozumiem, że u nas powieści tej autorki pojawiają się niechronologicznie, skoro pierwsze dwa tomy nie są wydane, a "śpij spokojnie" jest trzecią książką Abbott wydaną w Polsce?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Śpij spokojnie" to trzecia powieść Abbott, po niej są "Obce dziecko", "Dziecko znikąd" (tylko ebook), "Zabij mnie znów". W maju planowana jest po polsku kolejna część. Wychodzą u nas niechronologicznie, gdyż wydawnictwo zaczęło od najlepszej ("Obce dziecko"). Pierwsze trzy autorka wydała samodzielnie w formie ebooków, bez profesjonalnej redakcji i są one troszkę słabsze. Tę różnicę widać zresztą, kiedy po "Śpij spokojnie" sięgnie się po "Obce dziecko". Nadal jednak to bardzo fajnie napisana literatura popularna, której wciąż brakuje mi po polsku (choć i tak jest lepiej, niż kilka lat temu). Wszystkie powieści Abbott łączy postać Toma Douglasa i jego policjantów, dlatego trochę kuleje chronologia jego życia osobistego, ale każda powieść to zamknięta całość fabularna. Tylko "Dziecko znikąd" zostało dopisane przez autorkę na prośbę czytelników. To zresztą raczej dłuższe opowiadanie, niż pełnowymiarowa powieść. Pozdrawiam! :)

   Usuń
  2. Wielkie dzięki za uporządkowanie! "Obce dziecko" już mam, więc spróbuję porównać ze sobą "na świeżo" te dwa tytuły.

   Usuń
  3. :) Proszę bardzo! Miłego czytania i ... daj znać, jak Ci wyszło porównanie :)

   Usuń
 4. Jestem świeżo po lekturze i jestem nią oczarowana!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie! Warto jednak pamiętać, że to nie jest najlepsza powieść autorki ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Nowalijki , Blogger