piątek, maja 06, 2016

"Obce dziecko" Rachel Abbott

www.wydawnictwofilia.pl
Informacje o książce

autorka: Rachel Abbott
tytuł: Obce dziecko
tytuł oryginału: Stranger Child
przekład: Jacek Konieczny

wydawnictwo: Filia/Mroczna Strona
miejsce  i rok wydania: Poznań 2016
liczba stron: 448

ebook: Legimi bez limitu
Rachel Abbott, brytyjska pisarka z Manchesteru, opublikowała do tej pory sześć powieści, które łączy postać głównego inspektora Toma Douglasa. Obce dziecko, pierwsza książka wydana po polsku, jest czwartą w serii. Ponieważ jednak każda część opowiada inną historię, nie ma znaczenia, że nie znamy poprzednich odsłon cyklu. Ucierpi na tym być może trochę biografia Douglasa, ale bez uszczerbku dla głównej fabuły. A tak przy okazji zastanawia mnie, dlaczego wydawnictwo nie zaczęło publikacji od początku? 

Abbott, której wszystkie powieści szturmem wdarły się na szczyty bestsellerów brytyjskiego Amazona, jest przykładem kariery na miarę współczesności. Karierę zrobiła najpierw w dystrybucji cyfrowej, a dopiero póżniej jej powieści pojawiły się w wersji papierowej. Nie ma jednak znaczenia nośnik treści, bo Obce dziecko to świetny thriller psychologiczny, z gatunku tych, które pochłania się w kilka godzin.

W wypadku samochodowym w Manchesterze ginie Caroline Joseph, a jej sześcioletnia córka, która była świadkiem dramatu, znika i to na tyle skutecznie, że nie daje znaku życia przez sześć lat. W tym czasie jej ojciec -  Davis Joseph - zakłada nową rodzinę, rodzi mu się syn ... Należy dodać, że  to dopiero preludium do całej opowieści. Niespodziewanie bowiem w domu Josephów pojawia się zaginiona córka Natasha, ale początkowa radość z odnalezienia się dziecka zamieni się w koszmar. Dziewczynka, zastraszona, zamknięta na świat zewnętrzny, nosząca w sobie niewyobrażalną traumę dokonuje czynu, który na zawsze wywróci, zdawałoby się, ułożone życie Davida i jego drugiej żony Emmy. Zaprowadzi, szczególnie kobietę, na skraj obłędu, a konsekwencje czynu Natashy będą nieodwracalne. Śledztwo przypadnie w udziale głównemu inspektorowi policji Tomowi Douglasowi, który nawet nie zdaje sobie sprawy, że wydarzenie sprzed sześciu lat będzie dotyczyło go bardziej, niż to sobie mógł wyobrazić. 

Rachel Abbott wprowadza czytelnika w świat, o którego istnieniu nawet nie chciałby wiedzieć. Koszmar, jaki został zgotowany Natashy, musiał odbić się na jej psychice. Co gorsze, dziewczyna uwikłana w sytuację bez wyjścia, niemająca wsparcia u dorosłych, musi sama podejmować decyzje na granicy życia i śmierci. Najbardziej szokujące jest to, że ona zna kulisy wypadku, w którym zginęła jej matka i ma świadomość, kto za tym wszystkim stoi. Powieść jest tak skonstruowana, że czytelnik stopniowo poznaje najbardziej wstrząsające fakty, choć z drugiej strony, mniej więcej od połowy książki wiadomo, kim są ludzie, stojący za  ostatnimi sześcioma latami życia Natashy. Ta wiedza nie przeszkadza jednak w śledzeniu z wypiekami na twarzy kolejnych rozdziałów Obcego dziecka. Nie można mieć bowiem do samego finału pewności, kto z bohaterów przeżyje, a komu nie będzie dane poznać całej prawdy.

Akcja Obcego dziecka najpierw pędzi na złamanie karku, potem na chwilę zwalnia, aby pod koniec rozpędzić się do granic możliwości. Autorka umiejętnie buduje napięcie, gmatwa relacje między poszczególnymi postaciami, odkrywając ich najskrytsze tajemnice. Sympatia czytelnika przenosi się z jednego bohatera na drugiego w miarę jak fabuła odsłania ich, często wstydliwą, przeszłość. Abbott sprawnie posługuje się językiem, ma lekki styl, który znakomicie sprawdza się w literaturze sensacyjnej. Momentami wpływa na fabularną mieliznę, ale w ogólnym rozrachunku nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o wysoką ocenę książki.

www.wydawnictwofilia.pl

Można oczywiście napisać, że Obce dziecko porusza wiele problemów o charakterze społecznym, zwraca uwagę na psychikę ofiary, czy analizuje motywy postępowania zwykłych ludzi, którzy w sytuacji zagrożenia są w stanie poświecić wszystko dla ratowania najbliższych. Tak,  wszystkie te wątki można znaleźć w omawianej książce, ale może lepiej napisać, że to bardzo dobrze skonstruowana, wciągająca jak diabli powieść sensacyjna. Z intrygującymi bohaterami i słodko - gorzkim zakończeniem. 

Polecam, ale z jednym zastrzeżeniem - nie zaczynajcie czytać tej powieści wieczorem, bo może się okazać, że skończycie ją następnego dnia rano. No chyba, że lekturę planujecie w weekend.

A na koniec mam nadzieję, że w niedługim czasie pojawią się po polsku brakujące części serii o sympatycznym Tomie Douglasie i jego policjantach z Manchesteru.

Nowalijki oceniają: 5/610 komentarzy:

 1. Nie wiem co decyduje o kolejności wydawania u nas książek ale to nie pierwsza seria, która zaczyna się od środka;p Książkę planuję przeczytać, zwłaszcza jeśli jest tak wciągająca jak piszesz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tego nie wiem, może chodzi o prawa autorskie? A Obce dziecko naprawdę wciąga, bardzo dobrze się czyta tę książkę ;)

   Usuń
 2. Kolejna książka na liście do przeczytania, echh żeby tylko czasu było więcej. Zastanawiałam się nad nią, skutecznie mnie przekonałeś ;) w sumie przyzwyczaiłam się do tego naszego podobnego gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha! Przepraszam, ale to naprawdę wciągająca historia ;) A że gust mamy podobny ... też się przyzwyczaiłem ;) Mam nadzieję, że tak pozostanie, bo to fajne uczucie!

   Usuń
 3. Widać, że tempo akcji celowo jest zmienne, aby na koniec pędzić razem z emocjami czytelnika. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobra książka, będę miał na uwadze kolejne powieści tej autorki, warto dać jej szansę. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 4. Bardzo ciekawa recenzja.
  Dużo wyjawione, ale nie za dużo.
  Na tyle wystarczająco, że muszę kupić i przeczytać. Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Wyjawione tyle, ile znajduje się z tyłu okładki ;) A powieść zaskakuje i świetnie się ją czyta ;)

   Usuń
 5. Jak napisałam w recenzji na lubimy czytać ta książka pochłonęła mnie bez reszty 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak napisałam w recenzji na lubimy czytać ta książka pochłonęła mnie bez reszty 😊

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Nowalijki , Blogger