wtorek, grudnia 29, 2015

"Zapłata" Małgorzata Rogala

Informacje o książce

autorka:Małgorzata Rogala
tytuł: Zapłata

wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
liczba stron: 288

egzemplarz: recenzencki
Powieść Zapłata to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali, a wspomniana fabuła jest trzecią w dorobku literackim autorki. I przyznaję, że jest to spotkanie interesujące, choć książka skierowana jest raczej do kobiet, o czym w dalszej części recenzji. 

Zapłata zaczyna się w roku 1993, kiedy to poznajemy dwie dziewczynki: Agatę Górską oraz Justynę Lipiec. Obie muszą w bardzo młodym wieku stawić czoła człowiekowi, który je skrzywdził. To doświadczenie scementuje ich przyjaźń na zawsze.

W kolejnej retrospekcji akcja przenosi się do roku 2005. W Warszawie zostaje pobity, ze skutkiem śmiertelnym, młody człowiek. Sprawcy brutalnego napadu zostają uniewinnieni.

Rok 2013 to aktualny czas wydarzeń w Zapłacie. W męskiej toalecie modnego klubu ginie syn znanego prawnika. Zostaje otruty, a sprawca znika. Śledztwo w sprawie podejmuje para policjantów: starszy aspirant Agata Górska oraz komisarz Sławomir Tomczyk. Oboje świetnie się dogadują, a sprawa morderstwa w nocnym klubie jest ich kolejnym śledztwem. Prowadzone dochodzenie zaczyna się komplikować, kiedy okazuje się, że ofiara została otruta wyciągiem z igieł cisu. Wkrótce ginie kolejny mężczyzna. Drobiazgowa analiza wykazuje, że obaj się znali i do tego zamieszani byli w śmiertelne pobicie sprzed lat. Agata, która zna sprawę z 2005 roku i wie, jaki związek ma z pobiciem jej przyjaciółka z dzieciństwa, zaczyna dostrzegać niepokojące powiązania. Co więcej, policjantka ma świadomość, że prywatne odczucia i sądy mogą źle wpłynąć na tok prowadzonego śledztwa. Rozpoczyna się nierówna walka z inteligentnym i zdeterminowanym mordercą oraz szybko upływającym czasem.

Zapłata ma dobrze skonstruowaną fabułę i pomysłowy wątek kryminalny. Powieść należy do gatunku łączącego w sobie elementy kryminału i prozy sensacyjnej z powieścią obyczajową i romansem. Autorka nie kreuje nieprawdopodobnych zdarzeń, ale tworzy historię, której zdarzenia mogłyby wydarzyć się naprawdę. Tłem dla działań policjantów jest współczesna Warszawa. Bohaterowie powieści to zwyczajni, ale wcale nie nudni ludzie, którzy uwikłani w skomplikowany splot wydarzeń próbują znaleźć wyjście z trudnych dla siebie sytuacji. Ważną częścią Zapłaty są wątki obyczajowe i miłość, rodząca się między bohaterami - w relacjach innych, niż można by się spodziewać, mając za sobą tylko początek opowieści. 


Agata Górska i Sławek Tomczyk tworzą udaną parę policjantów,  którzy dobrze się uzupełniają i myślę, że mogliby rozwikłać jeszcze wiele spraw kryminalnych. Autorka zresztą zostawia sobie i bohaterom otwartą furtkę w finale powieści, co daje nadzieję na ciąg dalszy.


Na wstępie recenzji wspomniałem, że Zapłata jest raczej skierowana do kobiet. Na taki osąd ma wpływ duży nacisk na emocje bohaterów, wprowadzone wątki miłosne, rozbudowane tło obyczajowe. Warto dodać, że autorka swobodnie przemieszcza się między gatunkami, zręcznie mieszając literackie motywy. Z drugiej strony każdy czytelnik, bez względu na płeć, doceni misterną konstrukcję fabuły, która długo nie pozwala jednoznacznie wytypować mordercy, a może morderczyni? Mnie przypadł do gustu wątek z otruciem metodami starymi jak świat, ale ostatnio mało wykorzystywanymi w literaturze popularnej. Styl i tematyka Zapłaty przypomina trochę książki Alex Kavy i Mary Higgins Clark, co dla wielbicieli gatunku powinno oznaczać dobrą rekomendację.

Zapłata Małgorzaty Rogali jest dobrze napisaną, wciągającą współczesną powieścią popularną, z intrygującym wątkiem kryminalnym i sympatycznymi bohaterami. Dodatkowym atutem książki są wątki psychologiczne pokazujące, jak różne decyzje podjęte w przeszłości, wpływają na tu i teraz. Autorka zwraca uwagę również na to, do czego zdolni są ludzie, kiedy muszą walczyć z konsekwencjami popełnionych błędów, aby ratować własne życie lub wolność.

Polecam, jeśli szukacie dobrej powieści kryminalnej na długi, zimowy wieczór.

Nowalijki oceniają: 5/6


Pani Małgorzacie Rogali dziękuję za zaufanie i udostępnienie powieści do recenzji!

7 komentarzy:

 1. Książka nie jest specjalnie gruba, jak widzę, więc idealna na dwa wolne wieczory. Chętnie sięgnę, gdy będę miała okazję. :)

  MAJUSKUŁA

  OdpowiedzUsuń
 2. ... właśnie skończyłam czytać .... lżejszy rodzaj kryminału, jednakże czyta się szybko i sympatycznie ... nabrałam nawet chęci na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka mi zdradziła, że kontynuacja czeka u wydawcy na zielone światło ... Ja również z przyjemnością przeczytałbym ciąg dalszy :)

   Usuń
  2. ...... to trzymamy kciuki :) Czasami naprawdę fajnie jest odpocząć od mocniejszych wrażeń i przeczytać coś lżejszego .... napisanego w przyjemnym stylu :)

   Usuń
 3. Przyznam się szczerze,że nic a nic nie słyszałem o tej autorce wcześniej, a tu widzę, że seria w toku. Odkąd sobie tu do Ciebie zaglądam to przynajmniej jestem na bieżąco :) ciekawie brzmi ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam częściej, mam Ciebie w zakładce "Moja blogosfera", więc też Cię odwiedzam ;) A powieść jest bardzo udana, więc cieszę się na kontynuację ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Nowalijki , Blogger